WSPÓLNE KOLĘDOWANIE
Czy wiecie, że najstarsza zachowana polska kolęda, pochodzi aż z 1424 roku i zaczyna się od słów „Zdrów bądź, królu anielski”? Ten z pewnością nie znamy, ale „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, czy też „Wśród nocnej ciszy” już tak i … chętnie śpiewamy.
Właśnie z tego powodu już po raz drugi w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie. Pomysł z ubiegłego roku tak przypadł nam do gustu, że i w 2016/2017 postanowiliśmy go kontynuować. Tym razem organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się klasa 2a. Przy pomocy wychowawczyni (p. J. Herok) i nauczycielki historii i wos-u (p. J. Majcher) dnia 3 stycznia 2017 roku na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej spotkaliśmy się w holu, by razem pokolędować. Każda z klas wcześniej wylosowała utwór, który wraz z wychowawcą zaprezentowała na środku. Znajomością „Cichej nocy” wykazali się także nauczyciele.
Co tu dużo kryć, nie wszystkie zespoły klasowe obdarzone są talentem muzycznym, ale w kolędowaniu chodzi nade wszystko o zaangażowanie i wspólną radość i akurat pod tym względem każda klasa wypadła nieźle.
Szkolny chór zaśpiewał piosenkę „Biały Śnieg i Ty”, która wprawiła nas w świąteczny nastrój.
Warto dodać, że terminem „kolęda” określa się również obrzęd ludowy związany z okresem słowiańskiego Święta Godowego (czyli Bożego Narodzenia), polegający na obchodzeniu domów przez kolędników.
Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe, z których największym, gromadzą cym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców, jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Jak potrenujemy jeszcze trochę, to może w przyszłości wyślemy na niego reprezentantów naszego gimnazjum.