W ramach Programu Dobrze Jemy z Fundacją Szkoła na Widelcu klasa 2C wykonała zadanie specjalne : ogródek klasowy. Uczniowie przynieśli potrzebne rzeczy, tj. ziemię, nasiona, doniczki oraz konewki i zasiali swoje rośliny. W składzie ogródka znalazły się: bazylia, majeranek, mięta pieprzowa, oregano, pietruszka oraz szczypiorek. Wysiew dostarczył dzieciom mnóstwo zabawy i radości. Dzięki temu codziennie mogą podlewać
i obserwować, jak w doniczkach pojawiają się pierwsze rośliny.
O programie?
Fundacja Szkoła na Widelcu od 2012 roku aktywnie działa na rzecz poprawy żywienia dzieci i młodzieży w Polsce.
Program Dobrze Jemy z Fundacją Szkoła na Widelcu
Program obejmuje edukację żywieniowo-kulinarną, czyli połączenie przekazywania wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób mądrze robić zakupy, ale i tego, jak jedzenie wpływa na nasz organizm z praktycznymi zajęciami.
W ramach programu nauczyciele ze szkół podstawowych korzystają z dostępnych na stronie materiałów edukacyjnych opracowanych we współpracy z pedagogami, dietetykami, metodykami, które pozwalają na prowadzenie w ciągu całego roku szkolnego zajęć teoretyczno-praktycznych z uczniami.
Program Czyściochowa Akademia
Program Czyściochowa Akademia wspiera nauczycieli wczesnoszkolnych w kształtowaniu oraz usystematyzowaniu prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci. Porusza tematykę w sześciu obszarach: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni i zasad korzystania z toalety, mycia ciała i włosów oraz pielęgnacji skóry. Przygotowane przez organizatora materiały pomagają w prowadzeniu zajęć dla uczniów w sposób atrakcyjny
i pełen zabawy.
Przygotujmy lepszy świat
To program edukacyjny dla klas 1-3 szkół podstawowych, którego celem jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. Pokazuje, jak drobna zmiana na talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin
i zwierząt.
Kolorowe kredki
Jest to akcja proekologiczna wspierającą recykling i ucząca dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia, mająca jednocześnie charakter charytatywny.
Na czym polega akcja?
Zbieramy niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki. Następnie segregujemy na drewniane i świecowe i wysyłamy do organizatora.
Co się dzieje z otrzymanymi kredkami?
Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są zawożone do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych. Kredki świecowe są przetapiane na tęczowe kredki w kształcie klocków, misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła.
Joanna Lechniuk
wychowawczyni klasy 2c