Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym Misja Polarna

Jeśli ktoś uważnie śledzi stronę naszej szkoły, to już w roku ubiegłym mógł przeczytać o konkursie ?Misja Polarna?. Zachęceni ówczesnym sukcesem Nadii znaleźli się chętni także i w tym roku szkolnym. Powód to do radości podwójny, bo z każdej strony mówi się najczęściej, że czas pandemii nie rozwija edukacyjnie, że uczniowie nie chcą, że spadła wszystkim motywacja, że nie ma nic ciekawego. Okazuje się jednak, że jeśli ktoś naprawdę chce ? szuka sposobów, a nie wydumanych wykrętów, by trudu nie podjąć. Jakaż to satysfakcja i radość mieć wśród swoich uczniów i wychowanków takich, którzy całym sercem podpisują się pod mottem Seneki Młodszego ?Per aspera ad astra? (?Przez trudy do gwiazd?).

Dziewczęta: Zuzia (5a), Inga (6a) i ponownie Nadia (6b) znalazły w sobie motywację, determinację, pomysł, czas, wiedzę i połączyły wszystkie te czynniki, by przygotować pracę konkursową. Musiały wykonać poster naukowy na wybrany temat związany z badaniami polarnymi. Uwierzcie, przygotowanie dobrego posteru to naprawdę ciężka i żmudna praca. A oceniają go fachowcy ? naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN) z siedzibą
w Warszawie.  Oczywiście regulamin precyzyjnie określał, jakie elementy będzie brała pod uwagę komisja konkursowa, a lista wymogów krótka nie była.  I mimo tych przeszkód Zuzia, Inga oraz Nadia sprostały zadaniu i swoje prace wysłały.

A wczoraj ? 4 maja dotarła do nas ta jakże radosna wiadomość, że znane są już wyniki konkursu. Sami organizatorzy napisali, iż w ?tym roku na konkurs ?Misja Polarna 2021 dla dzieci? wpłynęła duża liczba prac konkursowych. Tematyka posterów była bardzo różnorodna. Młodzi naukowcy wcielali się w badaczy Svalbardu, podążali szlakiem największych polarnych odkrywców, poszukiwali szczątków wymarłych zwierząt i przeprowadzali eksperymenty polarne. Poziom prac był bardzo wysoki i trzyosobowe jury musiało mocno się natrudzić, aby wybrać laureatów i przyznać wyróżnienia.?

Po takim wstępie można się było spodziewać, że lekko o wygraną nie będzie, a tu ? kolejna niespodzianka: wszystkie trzy osoby z naszej szkoły znalazły się wśród NAJLEPSZYCH ? Nadia i Inga otrzymały wyróżnienia
i nagrody rzeczowe, a Zuzia ? została zwyciężczynią tego Ogólnopolskiego Konkursu ?Misja Polarna 2021?.
Czeka na nią także niesamowita nagroda ? letni, 3-dniowy obóz naukowy do obserwatoriów geofizycznych w Belsku
i Świdrze. Uczestnicy zwiedzą wystawę polarną, wezmą udział w zajęciach
w terenie, warsztatach, będą wykonywać eksperymenty laboratoryjne.

Dziewczyny! SERDECZNIE WAM GRATULUJEMY i wierzymy, że za rok liczba uczestników tego (i innych konkursów) nie będzie maleć i nie mamy nic przeciwko, aby wygrane stały się już naszą szkolną tradycją.

Jesteście najlepszym dowodem na to, że chcieć, znaczy móc!

Joanna Cymerman (opiekun konkursu)

oraz wychowawczynie uczestniczek konkursu

Misja polarna-Inga Migdał