Co może się wydarzyć, jeśli spotkają się: ciekawa książka, zaciekawiony nią uczeń, gotowy na spotkanie autor?

Co może się wydarzyć, jeśli spotkają się: ciekawa książka, zaciekawiony nią uczeń, gotowy na spotkanie autor?

 

 

 

 

?Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.?

(Karol Ludwik Monteskiusz)

pastedGraphic.png
Ta niesamowita historia wydarzyła się w naszej szkole pod koniec ubiegłego roku szkolnego, ale ponieważ wówczas każdy żył już myślą o wakacjach, postanowiłam ją przybliżyć Wam teraz. Może to będzie dobra zachęta do tego, co może się wydarzyć, jeśli jest w nas ciekawość, otwartość, wiara we własne siły, a przede wszystkim pomysł ? 

W ramach lekcji języka polskiego i szkolnego projektu ?Czytam, więc jestem? zadaniem każdego ucznia jest wybrać sobie samodzielnie książkę, którą przybliży się kolegom na lekcji. Zadanie polega i na tym, by przeczytać wybrany przez siebie tytuł, ale też zachęcić do tej właśnie lektury innych. 

Jedna z uczennic ówczesnej klasy siódmej ?A? ? Wiktoria Dąbrowska ? wybrała sobie książkę dość popularną w ostatnim czasie, o której wielu z Was zapewne słyszało (lub którą możecie także znać w wersji filmowej). Mowa o pięciotomowej serii pt. ?Enoli Holmes? autorstwa Nancy Springer (książka polecana dla osób, które ukończyły 12 lat). To współczesna amerykańska pisarka literatury fantasy, SF, ale także książek typowo młodzieżowych. Spod jej pióra wyszło ponad 50 książek, tłumaczonych na wiele języków, często zwieńczonych licznymi nagrodami. Nancy Springer wpadła na genialny pomysł ? stworzyła nieistniejącą siostrę słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, tytułową Enolę. Co dodała Wiktoria? Wpadła na dwa pomysły jednocześnie: po pierwsze wybrała właśnie ten tytuł do przedstawienia kolegom w klasie, ale ? postanowiła jeszcze napisać do menagera pisarki z prośbą o udzielenie wywiadu video. Oczywiście wszystko w języku angielskim. I wiecie co? Wiktoria, wiedząc, że zadane prezentacje lektur mają miejsce w maju, już w marcu zajęła się tym projektem. Po kilku minutach nie tylko otrzymała odpowiedź (co już samo w sobie jest niebywałe), ale dostała też zgodę pisarki. Ta jednak uprzedziła, że przebywa w USA, więc ustalając spotkanie, będą musiały uwzględnić różnice czasowe. Wiki podeszła do zadania bardzo profesjonalnie, uprzedziła też panią Nancy Springer, jakie pytania będzie chciała jej zadać, aby mogła się do wywiadu przygotować. Potem już sama zaplanowała spotkanie i wysłała pisarce link. Sam wywiad miał miejsce 9 kwietnia. 

Wiktoria do końca, czyli do samej prezentacji książki, trzymała wszystko w tajemnicy. Wyobraźcie więc sobie nasze (klasy 7a i moje ? polonistki) zdumienie, gdy w czasie lekcji Wiki, opowiadając nam o ?Enoli Holmes?, nagle ? wyświetliła nam swój wywiad z pisarką! Moje zdumienie i zachwyt trwały wiele, wiele dni.

Oczywiście za pomysł na prezentację lektury Wiktoria otrzymała ocenę celującą. Poprosiłam ją także o otrzymanie od pisarki zgody na to, by cała społeczność uczniowska mogła zapoznać się z zarejestrowanym wywiadem. I tym razem pani Nancy Springer wyraziła zgodę. Wiktoria przygotowała też dla Was prezentację o całym tym niesamowitym zdarzeniu.

Opowiadam Wam tę historię, aby pokazać, że:

– lekcje mogą być niezwykłą przygodą,

– uczniowie potrafią być kreatywni i odważni w swoich pomysłach,

– książki mogą dosłownie i metaforycznie odmieniać nasze życie.

A ja już nie mogę doczekać się, co Wiktoria (i wszyscy uczniowie pozostałych klas) zaprezentują w tym roku i w jakie niezwykłe podróże udamy się wspólnie dzięki kartom książek ? Już dziś życzę Wam umiejętności wyboru świetnego tytułu.

Wiktorii natomiast serdecznie dziękuję za moją nauczycielską radość. 

                                                                                               Marta Podgórska

pastedGraphic_1.png

NANCY SPRINGER
(zdjęcie z: https://www.google.com/search?q=nancy+springer&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjGn8nj__jyAhXjlosKHR0-Ae4Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=739 

 

Link, pod którym można znaleźć przygotowaną przez Wiktorię prezentację:

https://liblink.pl/sU8hZoFZeO

A tu znajdziecie wywiad z pisarką:

https://liblink.pl/WD0f4G2XwE

WIKTORIA DĄBROWSKA

Zdjęcie zrobione na jednej z lekcji polskiego (plakat
z lektury ?Księga dżungli?)

pastedGraphic_2.png