Tę wyjątkową dla nas sobotę ? sobotę 9 października, czyli dzień urodzin patrona naszej szkoły postanowiliśmy spędzić wspólnie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną ?Grafit? przy ulicy Namysłowskiej.
Z ochotą i ciekawością przyjęliśmy zaproszenie i 13-osobową reprezentacją klas 7a, 7b, 8a, 8b i 8c udaliśmy się na Nadodrze.
Już od progu czekało nas bardzo ciepłe przywitanie. Zanim rozpoczęła się część oficjalna, skorzystaliśmy z okazji, by zgromadzić cały komplet okolicznościowych zakładek wierszy Tadeusza Różewicza ukrytych na regałach biblioteki. Wcale nie było łatwo znaleźć aż 24 skrzętnie ukryte kartoniki. Pomysł na ?Zabierz sobie wiersz? po prostu nas oczarował. Warto wspomnieć, że za jego stronę graficzną odpowiada pani Beata Walkowiak. Dodajmy, że każdy otrzymał także przypinki inspirowane twórczością poety. Urzekły nas również obcojęzyczne wydania twórczości naszego patrona.
A potem rozpoczęła się już część oficjalna. Wstęgę ? dzięki pomocy pana Artura Borkowskiego i pana dyrektora MBP Andrzeja Ociepy ? udało się ?przeciąć?
w sposób zupełnie symboliczny.
Następnie pani Katarzyna Kabat opowiedziała nam o przygotowanej przez MBP wirtualnej wystawie ?Tadeusz Różewicz ? poeta obecny?. Słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem. Polecamy wszystkim poznanie tej wystawy- https://biblioteka.wroc.pl/interaktywna-wystawa-tadeusz-rozewicz-poeta-obecny/
Potem dwie nasze uczennice: Maya Browarna (8b) i Matylda Szaja (7a) miały okazję zaprezentować wiersze przygotowane w języku niemieckim i hiszpańskim. Otrzymały nie tylko brawa, nagrody i kwiaty, ale udzieliły też krótkiego wywiadu TVP 3 Wrocław, a materiał z nagrania pojawił się w wieczornych ?Faktach?.
Zainteresowanych odsyłamy pod link (sam początek, około 1 minuty) https://wroclaw.tvp.pl/56298661/09102021-2130
Po części oficjalnej i pysznym poczęstunku mogliśmy wziąć udział
w warsztatach pantomimicznych prowadzonych przez pana Artura Borkowskiego z Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Okazało się, że granie własnym ciałem to naprawdę niełatwa sprawa.
Pan Borkowski opowiedział nam także o Wrocławskim Teatrze Pantomimy,
a na koniec obdarował cudownie wydaną książką ?Teatr swój widzę kuliście. 60 lat Wrocławskiego Teatru Pantomimy? oraz ? zaproszeniem na wybrane przez nas przedstawienie.
Na koniec obejrzeliśmy jeszcze etiudy filmowe z projektu ?Gesty poety? (polecamy zwłaszcza ?Zwierciadło?) https://biblioteka.wroc.pl/gesty-poety-cykl-etiud-filmowych/.
Pozostało nam tylko pamiątkowe zdjęcie na koniec, pożegnanie i powrót do szkoły.
Ta sobota na długo pozostanie w naszej pamięci, a do MBP ?Grafit? na pewno chętnie będziemy wracać.