Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka
Wisława Szymborska już dawno zauważyła, że Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77 im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu potwierdzili prawdziwość słów noblistki swoim ogromnym zaangażowaniem we wszystkie akcje czytelnicze zorganizowane w szkolnej bibliotece w ramach programu Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka. We wrześniu w czytelni wyrosło drzewko czytelnicze, które szybko zaczęło pokrywać się kolorowymi listkami z tytułami przeczytanych przez uczniów książek. Prawdziwy ruch w bibliotece zaczął się jednak od zabawy w Klub Pożeraczy Książek. Z dnia na dzień poszerzało się grono klubowiczów. Uczniowie z klas drugich, trzecich i czwartych najchętniej uczestniczyli w tym wyzwaniu czytelniczym. Ich zadaniem było przeczytać pięć książek i wykonać dwa wyzwania związane z czytaniem. Karty szybko zapełniały się pieczątkami. Uczniowie wykonali zakładki do książek, plakaty promujące czytanie, polecali sobie nawzajem tytuły książek, przyprowadzali do biblioteki rówieśników, którzy dotąd bywali tu rzadko. Wszyscy uczniowie, którzy zrealizowali kolejne poziomy wtajemniczenia, otrzymali dyplomy i nagrody.
Kolejna propozycja to akcja Bookflix. Pisanie recenzji ulubionych książek dawało uczniom satysfakcję i poczucie dumy, że ich zdanie jest ważne, że w ten sposób zachęcą koleżanki i kolegów do czytania. Plakat z okładkami polecanych tytułów książek został umieszczony przy wejściu do biblioteki.
Hasło: W bibliotece damy Ci spokój zachęcało wielu uczniów do częstych odwiedzin podczas przerw czy też w wolnym czasie po lekcjach. Mogli się tu wyciszyć, zrelaksować, poczytać lub porysować, pograć w planszówkę. Cenili sobie ciszę i spokój, który tu panuje.
8 maja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie wzięli udział w loterii. Tym razem zdali się na ślepy los, wybierając kategorię książki do wypożyczenia. Emocji było mnóstwo, a pomysł podobał się wszystkim czytelnikom.
W dniach 5 -7 czerwca odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Uczniowie oddawali swój głos na ulubione książki w czytelni, gdzie stała przygotowana dla nich duża urna. Do niektórych klas komisja wyborcza dotarła osobiście. Wszyscy uczniowie, począwszy od pierwszoklasistów, a skończywszy na ósmoklasistach, chętnie włączyli się w tę akcję. A teraz z niecierpliwością czekają na ogólnopolską listę ulubionych przez dzieci i młodzież książek, by sprawdzić, które miejsce zajmie tytuł, na który głosowali. Dodatkowo uczniowie klas 4-8 prezentowali na lekcjach j. polskiego wybraną przez siebie książkę. Aby uatrakcyjnić swoje wystąpienie przed koleżankami i kolegami, przygotowywali prezentacje multimedialne, rekwizyty lub plakaty.
Dzięki wszystkim tym akcjom grono czytelników się powiększyło. Biblioteka stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez uczniów, a czytanie książek – przyjemnością.
szkolna bibliotekarka
Małgorzata Laskowska-Serwin