Klasa 2c bierze udział w Programie Dobrze Jemy z Fundacją Szkoła na Widelcu.

W ramach Programu Dobrze Jemy z Fundacją Szkoła na Widelcu klasa 2C wykonała zadanie specjalne : ogródek klasowy. Uczniowie przynieśli potrzebne rzeczy, tj. ziemię, nasiona, doniczki oraz konewki i zasiali swoje rośliny. W składzie ogródka znalazły się: bazylia, majeranek, mięta pieprzowa, oregano, pietruszka oraz szczypiorek. Wysiew dostarczył dzieciom mnóstwo zabawy i radości. Dzięki temu codziennie mogą podlewać
i obserwować, jak w doniczkach pojawiają się pierwsze rośliny.

O programie?

Fundacja Szkoła na Widelcu od 2012 roku aktywnie działa na rzecz poprawy żywienia dzieci i młodzieży w Polsce.

Program Dobrze Jemy z Fundacją Szkoła na Widelcu

Program obejmuje edukację żywieniowo-kulinarną, czyli  połączenie przekazywania wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób mądrze robić zakupy, ale i tego, jak jedzenie wpływa na nasz organizm z praktycznymi zajęciami.

W ramach programu nauczyciele ze szkół podstawowych korzystają z dostępnych na stronie materiałów edukacyjnych opracowanych we współpracy z pedagogami, dietetykami, metodykami, które pozwalają na prowadzenie w ciągu całego roku szkolnego zajęć teoretyczno-praktycznych z uczniami.

Program Czyściochowa Akademia

Program Czyściochowa Akademia wspiera nauczycieli wczesnoszkolnych w kształtowaniu oraz usystematyzowaniu prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci. Porusza tematykę w sześciu obszarach: higieny jamy ustnej i nosa, czystości dłoni i zasad korzystania z toalety, mycia ciała i włosów oraz pielęgnacji skóry. Przygotowane przez organizatora materiały pomagają  w prowadzeniu zajęć dla uczniów w sposób atrakcyjny
i pełen zabawy.

Przygotujmy lepszy świat

To program edukacyjny dla klas 1-3 szkół podstawowych, którego celem jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. Pokazuje, jak drobna zmiana na talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin
i zwierząt.

Kolorowe kredki

Jest to akcja proekologiczna wspierającą recykling i ucząca dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia, mająca jednocześnie charakter charytatywny.

Na czym polega akcja?

Zbieramy niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki. Następnie  segregujemy na drewniane i świecowe i wysyłamy do organizatora.

Co się dzieje z otrzymanymi kredkami?

Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są zawożone do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych. Kredki świecowe są przetapiane na tęczowe kredki w kształcie klocków, misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła.

Joanna Lechniuk

wychowawczyni klasy 2c