Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie Moje kosmiczne wakacje.

Któż z nas nie podnosi czasami głowy w stronę nieba, wpatrując się
w płynące chmury, lśniące gwiazdy, zastanawiając się, jak TAM jest, co TAM jest, czy kiedyś znajdę się w tej przedziwnej przestrzeni. Ludzkość od początku próbuje zgłębić ten temat, a przecież wciąż na ogromną liczbę pytań związanych z kosmosem nie mamy satysfakcjonujących odpowiedzi. Przyjęliśmy umownie, że kosmos to przestrzeń poza obszarem ciał niebieskich.
A choć ścisłej granicy wytyczyć się nie da, to zgodziliśmy się, że dzieli nas jakieś 80-100 km między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną. Naukowcy starają się coraz bardziej i pełniej zgłębiać ten temat i przybliżać go osobom niekoniecznie potrafiącym zrozumieć te wszystkie skomplikowane terminy i zagadnienia. Taką rolę wzięła na siebie Polska Agencja Kosmiczna, która z jednej strony wspiera wykorzystanie systemów satelitarnych i rozwój technologii kosmicznych, a z drugiej ogromny nacisk kładzie na edukację.
To właśnie ta instytucja zaproponowała uczniom udział
w Ogólnopolskim Konkursie ? ?Moje kosmiczne wakacje?. Skierowany on został do uczniów szkół podstawowych. Co należało zrobić? Otóż chętny miał samodzielnie przygotować pracę dotyczącą wspomnień z wakacji ? tych prawdziwych lub tych wymarzonych, w powiązaniu z szeroko rozumianą tematyką poznawania Wszechświata, eksploracji przestrzeni kosmicznej, korzystania z technologii kosmicznych w życiu codziennym.
Oto uczniowie których prace zdobyły uznanie: Mikołaj z 4b, Maja z 7a, Maya i Emilka z 7b.

opiekun konkursu: Joanna Cymerman